Z-Kuşağını Tanıyalım.

Z Kuşağı, milenyumlar olarak bilinen Y kuşağını izleyen demografik bir topluluğu oluşturmaktadır. Z kuşağı, 1995-2019 arası doğan kişileri kapsamaktadır. Doğum yılı aralıkları kaynaktan kaynağa değişmekle birlikte 1990’lı yılların ortalarından günümüze kadar doğan grup bu kuşakta kabul ediliyor. İki milyardan fazla kişinin bulunduğu Z kuşağı, tüm zamanların en kalabalık nesiller topluluğunu oluşturuyor.
Z Kuşağı Şu An Kaç Yaşında?

Z Kuşağı, bugün 20’li yaşların başlarında olanlardır. Bu kuşağın en yaşlı üyeleri üniversitede veya mezun olma aşamasındalar.İşletmeler için fırsat anlamına gelen kısmı ise, Z kuşağının iş hayatına başlamak üzere olmalarıdır. Y kuşağından sonraki neslin işgücüne girmeye başlaması demek, kazanç elde ettikçe satın alma gücünün de paralel olarak artması demektir. İşte bu noktada Z kuşağı, sürdürülebilir ticari bir büyüme için büyük fırsatlar sunabilir.

Z Kuşağı İş Dünyası İçin Ne Derece Önemli?

2020 yılında tüketici pazarının yaklaşık %40’ını oluşturması beklenen Z kuşağının, 44 milyar dolar satın alma gücüne sahip olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanında, satın alma kararlarında ebeveynlerini etkileme, özellikle ev satın alma sürecindeki etkileri de düşünüldüğünde bu rakamın 200 milyar dolara yakın olduğu söyleniyor. Pazarlamacılar Y kuşağını daha yeni kavradığını düşünürken, hemen arkasından yeni bir kuşak hızla yetişti.

Birçok çalışmada Y kuşağının (milenyumlar) tüm yaş gruplarından daha sadık müşteriler olduğunu göstermiştir. Öte yandan Z kuşağında marka sadakatinin pek bulunmadığı yaygın bir görüş.

Z Kuşağına İçin Sadakat Optimizasyonunun İpuçları

Sadakat programlarına katılımın Z kuşağında ve milenyumlarda yüksek olmadığı, bununla birlikte marka seçiminde ve sadakatinde belirleyici rol oynadığı görülmektedir. İşte Sadakat Optimizasyonunuz için belirleyici noktalar:

 • Mutlaka bir sadakat programınız olsun.

En önemli nokta ve ilk atmanız gereken adım mutlaka bir sadakat programınızın olması ve buna güçlü bir şekilde yatırım yapmanız. Bir sadakat programının varlığı Z kuşağının sadakat düzeyini %50 oranında etkiliyor.

 • Z Kuşağının baktığı her yerde olun.

Z kuşağı dijital, sosyal ve mağaza içi tüm ortamlarda aktiftir. Bilgi kuşağında büyüyen Z’ler, bir ürünü satın almadan önce araştırma eğilimindedirler. Bu nedenle markanızın web sitesini ziyaret etmeyi, sosyal medya kanallarında sizi görmeyi, mobil cihazlar üzerinden mağazanızda alışveriş yapmayı isteyecektir. İşte tam da burada tüm bu kanallar arasındaki etkileşimi hareketlendirecek bir sadakat yönetim planına ihtiyacınız olacak.

 • Tüm ortamlarda kesintisiz bir deneyim sunun.

Z kuşağı, hem online hem de mağaza içi markalarla alışveriş yapmayı seçiyor. Öyle bir sadakat programınız olmalı ki her kanalda kusursuz olun. Çok kanallı ve kesintisiz seyretmesi gereken sadakat yönetim programınız, dijital ve fiziksel temas noktalarında da en güzel entegrasyonu sağlamalı. Müşterileriniz her an ve her yerde çevrimiçi ve çevrimdışı deneyimlerin tadını çıkararak bağlı bir müşteri haline gelebilir.

 • Katılıma verdiğiniz ödüller kadar harcamalara vereceğiniz ödüller de kritiktir.

Ödül denilince genellikle katılımlar için verilen ödüller düşünülür. Oysa ki, müşterilerinizi hem harcamalar hem katılımları için ödüllendirmek markanıza düşündüğünüzden daha fazla değer katacaktır. Mümkün olduğunca bunu basit yollarla yapmalısınız. Üyelerinizin satın alımlarını ve her alım için ödüllendirilmelerini sağlamak için mobil ödeme gibi ticaret taktiklerini, oyunlar ve anketler gibi ilgi çekici etkinlikleri entegre edebilirsiniz.

 • Farkınızı her alanda hissettirin.

Z kuşağı, klasik bir bağlılık programından çok daha fazlasını bekliyor. Para biriktiren, ek getiri sağlayan enteresan ödül sistemleri bunlara birkaç örnek. Genellikle üyelere özel indirim, kupon, ücretsiz gönderim ve ücretsiz numune alma gibi avantajlara dikkat ederler. Bu kuşağa anlık sunacağınız ödüller katılımın yüksek olmasını sağlayacağı gibi, gerçek zamanlı indirimleri uygulayabilmek de çok işe yarayacaktır.

 • Tüketici verilerinizi anlık güncelleyerek, bu veriler ışığında kişiselleştirmeler sağlayın.

Markalar, tüketici verilerini sürekli olarak tüm kanallardan toplamalı ve güncel tutmalı. Bu güncel veri havuzunuz gelecekteki müşteri davranışlarını tahmin etme noktasında size ışık tutacaktır. Müşteri ihtiyaç ve isteklerini belirlemek ve daha iyi pazarlama teknikleri geliştirmek için öngörülü, analitik programlarla markanıza özgü taktikler geliştirmelisiniz.

Z kuşağının en iyi taraflarından biri, deneyimler karşılığında kişisel verilerini gönüllü olarak vermeye istekli olmalarıdır. Bu gönüllü müşterilerinizi anketlere katılmaya, profillerini güncellemeye teşvik etmeli ve markanıza sosyal olarak bağlanmalarını sağlayacak kurgular sunmalısınız.

Üyelerinizi doğum günleri ve sevgililer günü gibi özel günlerde indirim, ücretsiz numune gibi hediyelerle ödüllendirmek basit kurgular gibi görünse de işe yarayacaktır.

Elde ettiğiniz güncel verilerle kişiselleştirmeler yaparak müşterilerinize tarifsiz deneyimler sunabilir, sadakat bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Tüm bu kişiselleştirme taktikleri marka katılımınızı ve sadakat yönetim başarınızı yukarı çekecektir.

 • Her anlamda basit olun, Z kuşağı basitliği sever.

Stratejinizi ve sadakat programınızı geliştirmeyi düşündüğünüzde basitlikten ayrılmayın. Z kuşağı zorlanmaktan pek haz etmeyen bir nesil. Ödüller yeterince cazibeli değilse ve puan kazanmak uzun zaman alırsa programdan ayrılmak onlar için hiç de zor değil. Kolayca tercih değiştirebilirler.

Z Kuşağını Cep Telefonları ile Keşfedin.

İşletmeniz Z kuşağına da hitap ediyorsa her şey mobil hareketlerle ilgili ve entegre olmalıdır. Zamanlarının büyük kısmını cep telefonlarıyla geçiren bu kuşak, ilk mobil ve dijital yerliler olarak bilinmektedir. Bu nedenle diğer kuşaklardan farklı olarak dijital bağlantılı bir dünya Z kuşağının olmazsa olmazıdır.

Bu Z kuşağına özel durumu işletme lehine nasıl çevirebiliriz?

Müşterilere herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazdan ulaşma ve mükemmel mobil mesajlaşma yeteneği, markanızı Z kuşağının gözdesi yapabilir.

Özellikle bu kuşağın yüksek dijital okuryazarlık seviyesi, markanız açısından tüm kanallarda modern iletişimi mutlak bir zorunluluk haline getiriyor. Doğru kanallarla Z kuşağına yaklaşmadığınız takdirde, bu kuşaktan iyi bir etkileşim alamazsınız. Hedef kitlenizin dijital dünyası akıcı bir yoğunlukta olduğundan, dijital yerlileri heyecanlandıracak temel noktaları seçerken çok akılcı olmalısınız.

İşletmelerin her kanalda mobil cihazlar için optimizasyona öncelik vermesi, Z kuşağıyla etkileşimin ve dikkatlerini çekerek onları heyecanlandırmanın en önemli ipuçlarından biridir.

Z Kuşağının Kişisel Özellikleri

  • Tamamen dijital dünyada büyüdüklerinden onlar için bilgiler yıldırım hızında işlemektedir.
  • Daha yavaş olan her şey ilgilerini kaybeder.
  • Anlık tatmin ararlar ve hiçbir şey için bekletilmekten hoşlanmazlar.
  • Sosyal olarak bilinçlidirler ve bu tutumu yansıtan markalara daha sadıktırlar.
  • Akıllı telefonları ve sosyal hesapları onların dünyasının merkezi halindedir.
  • Gizliliklerini korumak isterler, kendi özel alanları onlar için çok önemlidir.
  • Özgün ve anlamlı etkileşimler beklerler.

İlgili İçerikler

Call Now ButtonŞimdi Bizi Arayın!