Ulaşım Sektörü

Sadakat Programı Uygulamaları
Sadakat programları global pazarlardaki hemen hemen tüm sektörlere yavaş yavaş eklenirken ulaşım sektöründe ilk adımı atarak giderek hızlanan bir ivme ile ilerledi ve artık olmazsa olmaz bir konuma ulaştı.

Ulaşım hizmetleri ve müşterileri arasındaki ilişki tekrarlanabilen hizmet alımları çerçevesinde oluşur. Yani, bir müşteri bir marka ile bir sefer seyahat ettiğinde veya hizmet satın aldığında, bağımsız bir alanda aynı markaya benzer bir rota için tekrar etkileşime geçebilir. 1950’li yıllardan sonra monopol ulaşım sektörlerinin kırılmaya başlaması ve alternatif ulaşım yöntemlerinin gelişmesi ile pazar hacmi geliştiği gibi müşteri yaklaşımı da farklılaştı. Özellikle 90’lı yıllarla beraber havayolu taşımacılığının yaygınlaşması sadakat programlarına yeni bir bakış açısı getirdi. 

Farklı bir yolculuk

Ulaşım sektörünün önemli firmaları artık müşterilerini bir işbirliği partneri olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bu nedenle müşterilerine vaat ettikleri ayrıcalıklar onlar için hayatı kolaylaştıran ve ekonomik avantaj sağlayan araçlar haline geliyor. Örneğin, bir havayolu şirketi sadakat programı kapsamındaki müşterisine gittiği yerde araç kiralama için harika bir teklif sunabilir. Bu fırsatı değerlendiren müşterinin havayolu şirketine karşı edindiği algı herhangi bir reklam kampanyasından daha değerli bir iletişim aracına dönüşür.

Farklı bir işbirliği

Yukarıdaki örnekten devam ettiğimizde, marka açısından da oldukça olumlu bir süreç yaşanır. Memnun müşteri sadakat programlarının amaçlarından biridir aynı şekilde globalleşen dünyada sektörel faaliyetlerinde yakınlaşması ile tamamlayıcı hizmetlerle birlikte ( araç kiralama şirketi ile ) yapılan bir işbirliktelikleri havayolu şirketinin marka değerine artı bir katkı sağlayacaktır. Sadakat programı ayrıcalıklarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi konusunda da artı bir adım haline gelir.

Sürdürülebilirlik

Ulaşım sektöründeki sadakat programları temelde bazı kırılgan sayılabilen faktörlere dayanır. Her sektörde olduğu gibi farklı programlar arasındaki rekabet bir çeşit sadık müşteri göçü oluşturur. Ulaşım sektörü markaları sürdürülebilir bir sadakat programının faydalarına ulaşabilmek için halihazırda ellerinde bulunan büyük miktardaki müşteri verisini çok iyi okuyup sadakat programı üye sayılarını arttırmaktan ziyade ilişkilerini daha çok derinleştirmeye mecburdurlar.

Satın alma gücü yüksek yolcuların %46’sı şirketlerin sadakat programlarının sunduğu ayrıcalıklar üzerinden seyahatlerini planlıyor. Jarvis bu noktada müşterilerine veri kaynaklı profesyonel çözümler ortaya koyarak önemli bir fırsat sunuyor.

MÜŞTERİLERİNİZLE GERÇEK BİR BAĞ KURMAYA HAZIR MISINIZ?

Müşterilerinizle sıkı bağlar kurmak, davranışlarını değiştirmek ve işinizi büyütmek için artık yeni sadakat yaklaşımlarına ihtiyacınız var. Yeni bir sadakat programı tasarlamak veya var olan programınızı güçlendirmek istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak başlayabilirsiniz!

""
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Call Now ButtonŞimdi Bizi Arayın!