Yeni Nesil Sadakat Programı

Sadakat programları sadece kartlar, puanlar ve indirimler sunan uygulamalar değildir. Sadakat programları, müşterilerinizle zengin ilişkiler kurarak onların hem işlevsel hem de duygusal ihtiyaçlarını ve isteklerini sürekli olarak anlamak ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için müşterilerinizle kurduğunuz kuvvetli bağdır.
yeni-nesil-sadakat-tuketici-davranisi

Markaların sadakat yönetimi programları halen eski moda ödül sistemlerini kullanıyor, sadakat kartları veya programları üzerinden sadece harcamaları ödüllendiren puan toplatıp harcatmak sistemi üzerine kurulu ilerliyor. Oysa yeni nesil tüketicilerin gün geçtikçe sadakat programlarına olan inancı azalmakta. Yeni tüketicileri yaptıkları parasal işlemler üzerinden ödüllendirmek, onları eskiden olduğu gibi motive etmek için yeterli değil. Sadakat hem davranış hem inançtır.
Davranış, benzer ürünlerde rekabet seçeneklerinin işin içinde olduğu uzun vadede daha fazla harcama ve daha sık satın alma ile tanımlanan işlemsel bir bağlantıdır.
İnanç, güvenin içsel olduğu ve kişisel tavsiyenin kanıtı olduğu duygusal bir bağlantıdır.
Müşteriler hem davranış hem de inanç açısından optimum seviyedeyken sadakat zirveye ulaşır.

Yeni nesil tüketiciler markalarla duygusal bağ kurabildiklerinde daha çok motive oluyorlar. Bu bağı kurmanın yolu müşteriyi daha yakından tanımak, kişisel teklifler sunmak ve daha duyarlı bir marka olmaktan geçiyor.

Bir perakende markası müşterilerinin sadakatini kazanması için mağazasına gelen müşterilerinin davranışlarını inceleyerek en ideal mağaza deneyimini sunmak zorunda. Bir telekom markası ise olası bir hat kesintisini müşterisine önceden bildirip özür dileyerek daha önce müşterinin ürün kullanımlarından elde ettiği verilerden en çok kullandığı bir ürünü hediye etmezse müşteri kaybı yaşayabiliyor. Müşteriyi daha yakından tanımanın yolu ise müşteriye değen tüm kanalları içeren programları yönetmekten geçiyor.

Adobe Analytics’in dijital ortamlarda yaptığı bir araştırmaya göre, tüketicinin markayla başından geçen 1 kötü deneyim, 12 pozitif deneyime karşılık geliyor.

Marka ile yapılan her etkileşim için müşterilerini iyi tanıyan çok kanallı programları seçmek, markalar için yeni bir deneyim olabilir. Ancak müşterilerin %50 den fazlası artık çoklu kanallı bir etkileşim sarmalının içinden geliyor. Müşterileri daha iyi anlamak ve onlara etkili bir şekilde kampanya yapmak için yeni nesil sadakat verileri oluşturmak ve bu verileri anlamlandırmak büyük önem taşıyor.

Yeni nesil sadakat programlarının 6 ortak özelliğini aşağıda bulabilirsiniz.

Çok kanallı müşteri yönetimi
Kişiselleştirme
Çoklu kampanya ortaklıkları
Evrensel değerlere ve çevreye duyarlılık
Duygusal bağlılık
Oyunlaştırmanın gücü
 Çalışanlarınız İçin Yeni Nesil Sadakat Programı

Günümüzde markanız için en değerli müşterileriniz arasında çalışanlarınız yeralmaktadır. Çalışan ve Marka bağının sağlam , tutkulu ve sürekli olabilmesi için bu güçlü bir bağın kurulması ve sürekli beslenmesi gerekmektedir. Tutku ile oluşturulan çalışan bağlılığı, başarılı iş hedeflerinin temelini oluşturmaktadır.

Bu bağı kurabilmek için çalışanlarınızın ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak, onlarla yakın ilişkiler kurarak motivasyonu artırmak , deneyimleri takip etmek, hedef davranışları gerçekleştirmek ve değişen önceliklere göre gerçek zamanlı tepkiler verebilecek için Çalışan Sadakat Programları oluşturuyoruz.

Müşterileriniz İçin Yeni Nesil Sadakat Programı

Müşteriler, bir şirketin varlığını sürdürmesi için gerekli yeri doldurulamayan bir öneme sahiptir. Bu yüzden bizim için sadakat “Müşterilerinize ne kadar yakınsınız?” sorusuyla başlar. Müşterilerinize ne kadar yakın olduğunuz, onları ne kadar tanıdığınız ve gerçekten onları ne kadar anladığınız en çok üzerinde durduğumuz konulardır. Bu yüzden müşteri bağlılığı geliştirme ve motivasyon tasarımı konusunda en az sizin kadar müşterilerinizi de tanımaya odaklanıyor ve bu sayede müşterilerinizle olan ilişkinizi en ileri noktaya taşımanıza yardımcı oluyoruz. Müşterileriniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirerek geliştirmek ve zenginleştirmek  için şu an bulunduğunuz noktadan başlıyor, bugün ihtiyaç duyduğunuz sonuçlar ve hedeflerine üzerine yoğunlaşıyoruz. İhtiyaçlarınız arttıkça müşterilerinizle daha derin ilişkiler kurarak, işinizin daha etkin, daha rekabetçi ve daha yüksek karlılık noktasına gelebilmesine yardımcı olacak Müşteri Sadakat Programları oluşturuyoruz.

Kanalınız ( Satış/ Servis vb)  İçin Yeni Nesil Sadakat Programı

Müşterilerinize dokunan tüm kanallarınızla ( satış, servis vb)  güçlü, tutkulu ve sürdürülebilir bir bağlantı kurmanız hedeflerinizi gerçekleştirmek için diğer bir önemli adım. Kanalınızınmüşterilerinizle ile aranızda marka elçisi olmasını sağlamak ve müşteri tercihlerini değiştirmekte aktif rol almaları için Kanal Sadakat Programları oluşturuyoruz. Kanal Sadakat Programı ile kanalınıza özgün bir program sunarak güven, motivasyon ve sadakat üzerine yeni bir bağ kurmanıza destek oluyoruz. Program müşteri memnuniyetine bağlı olarak gelirlerinizde ve müşteri memnuniyeti skorlarında artışla sonuçlanıyor.

Kanal Sadakat Programı, müşterileriniz ve markanız için uzun süreli bir bağı güçlü temeller üzerine kurmanızı sağlıyor.

Oyunlaştırma’nın Gücü

Oyunlaştırma, davranış yönetimini etkilemek için kullandığımız en önemli yollardan birisi. Buradaki temel hedefimiz, müşterilerinizi neyin motive ettiğini anlamak, varolan davranışı incelemek ve hedefler doğrultusunda müşteri ile ilişkiyi güçlendirmek ve davranış değiştirmek. Bunun için ilk adımları atarken müşterilerinizin koşacağı yolu esnek ve eğlenceli bir şekilde modelliyoruz Bu sayede müşterilerinizin motivasyon eşiğini karşılayan , süreç boyunca onları etkileyen, eğlendiren elementlerin bir arada olduğu ve kendi istekleriyle sadık bir müşteri noktasına gelmelerini sağlayan kurguları oluşturuyoruz.

Kısacası müşterilerinizi tanımak, onları anlamak, onların motivasyonunu artırmak ve davranışı değiştirmek bizim işimiz. Bunun için dünyadaki tüm gelişmeleri takip ederek dünya standardında çözümler ortaya koymak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sunduğumuz çözümleri de CRM, satış, kanal yönetimi ve pazarlama alanındaki tecrübe ve deneyimlerimiz ile harmanlayarak  size anahtar teslim bir sadakat programı sunuyoruz.

Kısacası müşterilerinizi tanımak, onları anlamak, onların motivasyonunu artırmak ve davranışı değiştirmek bizim işimiz. Bunun için dünyadaki tüm gelişmeleri takip ederek dünya standardında çözümler ortaya koymak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sunduğumuz çözümleri de CRM, satış, kanal yönetimi ve pazarlama alanındaki tecrübe ve deneyimlerimiz ile harmanlayarak  size anahtar teslim bir sadakat programı sunuyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZLE GERÇEK BİR BAĞ KURMAYA HAZIR MISINIZ?

Müşterilerinizle sıkı bağlar kurmak, davranışlarını değiştirmek ve işinizi büyütmek için artık yeni sadakat yaklaşımlarına ihtiyacınız var. Yeni nesil sadakat programı tasarlamak veya var olan programınızı güçlendirmek istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz !

""
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
16/10/2019
Call Now ButtonŞimdi Bizi Arayın!