Profesyonel Hizmetler

Markanıza ve müşterilerinize özel çözümler üretmek ve bu çözümleri hızla hayata geçirmek için size önereceğimiz profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Veri odaklı çalışmak Jarvis Atölye olarak ilk günden beri en çok önem verdiğimiz konulardan başında geliyor. Günümüzde çevrimiçi veya çevrimdışı hemen her hareketimiz veriye dönüşme potansiyeline sahip ve biz de veri dönüşümünü en başından ele alarak verilere göre karar veren bir şirket olmanızda size yardımcı oluyoruz.
Veriyi toplamak, zenginleştirmek, kalitesini artırmak ve saklamak ileri seviyede uzmanlık gerektiriyor. Kullanıcı gizliliğini dikkate alarak, veri toplama konusunda en az sizin kadar hassas hareket ediyor ve bu verileri anlamlı hale getirmek için her gün daha çok çalışıyoruz. Temel amacımız, veri analiziyle doğru karar verme yeteneğinizi geliştirmek ve mevcut koşullar içinde kârlılığınızı artırmak ve aynı zamanda da müşterileriniz için doğru yorumlanan verilere dayalı bir marka tecrübesi oluşturabilmek.

İŞ ZEKÂSI HİZMETLERİMİZ

Merkezi Müşteri Veritabanı Yönetimi

Müşteri odaklı bir şirket olarak, müşterilerinize ne kadar önem vermeniz gerektiğini biliyor ve eğer yoksa öncelikle merkezi müşteri veritabanınızı tam anlamıyla oluşturmanızı sağlıyoruz. MS SQL Server Analysis Services gibi araçlarla ürettiğimiz platforma ilgili çalışanların erişimini sağlayarak müşteri veritabanını etkin kullandırmayı hedefliyoruz.

Veri Toplama, Veri Kalitesi, Tekilleştirme

Bu hizmetimiz veri toplama konusunda henüz yeterli uzmanlığı yakalayamayan şirketlerin sorunlarını kalıcı olarak çözmeyi sağlıyor. Verinin niceliğini değil, niteliğini birinci sıraya koyarak Microsoft Excel BI, PowerBI ve SQL BI teknolojileriyle işleri kolaylaştırıyoruz.

Raporlama ve Analiz Araçları Geliştirme

Müşteri veri tabanı oluşturup verileri toplamaya başladıkça hemen “Bu verileri nasıl yorumlayabiliriz?” sorusunu soruyoruz. Raporlama ve analiz araçları geliştirme süreciyle de bu sorunun yanıtını veriyoruz. Microsoft ürün ailesinde bulunan PowerBI, bu noktada bize yardımcı oluyor. Son kullanıcıların rahatlıkla veri analizleri gerçekleştirmelerini ve analiz sonuçlarını görselleştirerek rapor haline dönüştürmesini sağlıyor.

Ortamlarla Entegrasyon

Microsoft PowerBI gibi iş zekâsı araçları ile pek çok veri kaynağına erişim sağlayarak farklı veri kaynaklarından elde ettiğiniz verileri kullanmanızı sağlıyor. Biz de bu entegrasyonlarla bir model oluşturmanıza ve iş zekâsını tam olarak kullanmanıza yardımcı oluyoruz.

Danışmanlık

25 yılı aşkın kurumsal şirketlerde çalışarak edinilen deneyimle kurulan Jarvis’te biz müşteri sadakati sağlamaya yönelik programlar geliştiren, müşteri deneyimlerini değiştiren ve tüm bunlar için veri yönetimini baz alan bir şirketiz.
Biz kurumların müşterileri ile ilişkilerini yönetmeyi ve zenginleştirmeyi teknoloji ile davranışı motive etmeyi bilimle , satışı artırmayı oyunlaştırma ile birleştiriyoruz. Temel amacımız kurumun rekabet üstü davranarak müşterileri ile zengin ilişkiler kurmalarını sağlamak, bu ilişkiyi anlanlandırmak ve kurumun daha uzun süreli ve kârlı ilişkiler kurabilmesi için öngörüleri oluşturmak.
Ekibimiz danışmanlık hizmetleri kapsamında geçmiş deneyimini yeni teknolojilerle harmanlayarak iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor.
ANALİTİK HİZMETLER

Ayrıntılı analiz yöntemleri kullanmayı ve bu sayede değişen önceliklere gerçek zamanlı tepkiler verebilmeyi en önemli yeteneklerden biri olarak görüyoruz. Bunun için de teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak sonuç odaklı analitik hizmetleri sağlıyoruz. Sunduğumuz analitik hizmetleri dört farklı açıdan ele alıyoruz.

Kullanıcı deneyimi

Bir çok şirket müşterilerine/kullanıcılarına nasıl bir deneyim sunduğunu ayrıntılı olarak düşünmediği gibi iyi bir kullanıcı deneyiminin kendisine nasıl bir analiz yeteneği kazandıracağından da habersizdir. Biz kendimizi birebir müşterilerimizin yerine koyarak kullanıcı deneyimini birinci elden hissediyor ve bu deneyimi analitik açıdan nasıl geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu sayede kullanıcı deneyimini sadece duygusal bir kavram olmaktan çıkararak ölçümlenebilir, rasyonel şekilde geliştirilebilir bir noktaya getiriyoruz.

Müşteri yaşam döngüsü

Müşteri ilişkileri yönetimine (CRM) bir felsefe olarak bakıyor ve bu felsefenin teknolojiyle güçlendirilebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla müşteri ilişkilerine de analitik bir gözle bakıyor ve bu sayede müşteri yaşam döngüsü üzerinde çok daha somut geri bildirimlerde bulunuyoruz. Mevcut sistemdeki açıkları da tespit edecek şekilde müşteri yaşam döngüsünü iyileştirmek ve müşterimizin karlılığını arttıracak en etkili yolları sunmak için tamamen veriyle beslenen bir karar mekanizması oluşturuyoruz.

İlişki analizi

Jarvis’te kurum-müşteri ilişkisini analiz etmek için de analitik yeteneklerimizi kullanmaya devam ediyoruz. Kurumunuzu ve müşterilerinizi tanıyıp akıllı bir mekanizma kurmaya, değer ve davranış matrikslerini oluşturabilmeye önem gösteriyoruz. Böylece müşterilerimize, hedeflerini gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duydukları verileri üreterek (müşteri odaklı olmalarını, müşterilerini daha yakından tanıyarak, nelere ihtiyaçları olduğunu anlamalarını, ) sundukları hizmet ve ürünlerinde farklılıklar yaratmalarını sağlıyoruz.

Eğilim ve davranışsal analizler

Müşterimizi ve onun müşterilerini tanımak elbette bir başlangıç. Elde edilen bilgilerin ürün ve hizmette farklılık yaratacak şekilde kullanılması için analitik bakış açısıyla eğilim ve davranış analizlerine başvuruyoruz. Kullanıcıları tanımak, segmente etmek, davranışlarını, eğilimlerini ve deneyimlerini anlamak ve bunu kurumun davranışlarını da katarak yorumlamayı fark yaratacak kalemlerden biri olarak görüyoruz. Bu sayede davranış değişimi, müşteri odaklılık, öngörü odaklı pazarlama, kişiselleştirilmiş sadakat hizmetleri ve müşteriyi tanıyıp motive etme konusunda küresel bir analiz sunabiliyoruz.

CHECKUP HİZMETLERİMİZ
Jarvis BI Checkup

Jarvis’in ücretsiz olarak düzenlediği Power BI eğitimlerine katılım sağladıysanız Jarvis BI Checkup Programı için de ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz. 1 gün sürecek olan programda müşterilerinizin iş zekası süreçleri incelenerek size küçük bir rapor sunuluyor.

Jarvis Loyalty Checkup

Müşteri sadakat programınızın performansını, yetkinliğini, işlevselliğini anlamak ve gelişim haritasını çıkartmak amacıyla oluşturduğumuz bu yapıya tüm noktaları kendi metodolojimiz kapsamında inceleyerek sizlere özel rapor sunuyor ve fayda/maliyet analizleri yapmanızı ve sonuç odaklı olmanızı sağlıyoruz. Farkındalığı artırarak müşterileriniz ile sizleri yeni bir sadakat yolunda birleştiriyoruz.

Jarvis C.E.M. Checkup

Müşterileriniz ile aranızdaki temas noktalarının analizi, performansının değerlendirilmesi, etkinliğinin ölçümlenmesi; personaların oluşturulması, personalarınıza uygun yeni ve etkin temas noktalarınızı yaratılması kısacası müşteri deneyimi çalışmaları için derin araştırma yöntemleri kullanıyor ve sizleri müşterilerinizle yeni bir deneyime kavuşturuyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZLE GERÇEK BİR BAĞ KURMAYA HAZIR MISINIZ?

Müşterilerinizle sıkı bağlar kurmak, davranışlarını değiştirmek ve işinizi büyütmek için artık yeni sadakat yaklaşımlarına ihtiyacınız var. Yeni bir sadakat programı tasarlamak veya var olan programınızı güçlendirmek istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak başlayabilirsiniz!

[]
1 Step 1
kabul et!
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Call Now ButtonŞimdi Bizi Arayın!